Rezivo a jeho úprava hobľovaním

Hobľovanie je opracovanie dreva, ktorým je možné dosiahnuť hladkého a rovného povrchu. Na hobľovanie sa najmä v minulosti používali predovšetkým ručné hoblíky, neskôr elektrické hoblíky a pri úprave veľkých množstiev dreva hobľovacie stroje a preťahovačky. Tento typ úpravy je odlišný od brúsenia, nakoľko hobľovacie stroje upravujú povrch dreva ostrým nožom, ktorý uberá z jeho povrchu. Zrezávanie takýmto spôsobom kresbu dreva zvýrazní, zatiaľčo brúsenie povrch dreva potrhá a kresbu zmatní.

Úprava hobľovaním

je potrebná pre všetky konštrukcie akými sú ploty, drevené terasy, altány, či fasády z dreva. Hobľované drevo musí byť vopred vysušené a vo výsledku je potrebné počítať s úbytkom rozmerov o 2-3 mm na každej hobľovanej strane. Výhodou ohobľovaného dreva je jeho hladký a rovný povrch, z ktorého sa neodštiepujú triesky, ľahšie sa spracúva na akýkoľvek účel, napríklad aj na natieranie. V prípade použitia ohobľovaného stavebného reziva v interiéri nevzniká dodatočná nutnosť jeho impregnácie. Zahladené vlákna dreva sú totiž menej náchylné na napadnutie škodcami. Takto upravené drevo je potom vo svojej takmer úplne pôvodnej forme schopné prežívať vo vašom príbytku prirodzene, bez potreby použitia dodatočných chemikálií.

Ak sa bavíme o úprave reziva pod vašu väzníkovú strechu, môžete sa na vec pozrieť z viacerých uhlov pohľadu. Prvým je zvoliť kombináciu impregnácie reziva s vynechaním ohobľovania. Druhým vynechanie impregnácie a uprednostnením ohobľovania. Pochopiteľne, môžete sa rozhodnúť rezivo naimpregnovať a ohobľovať zároveň. Za nás doporučujeme možnosť druhú, ktorá umožňuje prirodzené dýchanie drevných vlákien.

drevené rezivo a jeho úprava hobľovaním

Akokoľvek sa rozhodnete, nezabudnite sa poradiť s odborníkmi, ktorí vašu voľbu zvážia v kontexte lokálnych klimatických podmienok a vašich individuálnych požiadaviek. Aj v tomto prípade sa môžete obrátiť na náš tím.