Zdravotné hrozby pri nepravidelnej starostlivosti o Váš matrac či posteľ

Tepovanie postelí a matracov

Prečo je pravidelné tepovanie matracov a postelí dôležité?

  • eliminácia roztočov
  • eliminácia prachu
  • eliminácia alergií
  • odstránenie pachov
  • preventívna ochrana pred mikroorganizmami a lezúcim hmyzom
  • odstránenie škvŕn a nečistôt
  • odstránenie výlučkov ako vlasy, chlpy, fúzy, zvratky, pot, ...
  • prinavrátenie senzorických vlastností čalúnených štítov postelí
  • zlepšenie celkovej sviežosti vzduchu v miestnosti

Posteľ ako raj pre roztoče

Spálňa je pre mnohých z nás miestnosť, do ktorej sa počas celého dňa najviac tešíme, a preto je nevyhnutné aby sme sa o ňu aj príkladne starali. Posteľ podobne ako koberec či dlážka je prioritný zachytávač prachu a pachov v miestnosti. Znie to síce abstraktne, ale musíme si uvedomiť, že počas spánku a trávenia času v posteli naša perina, vankúš či plachta absorbuje rôzne výlučky z tela, pachy a nečistoty. 

tepovanie postele v Bratislave

Obrázok od carolzise z Pixabay

Každý z nás si minimálne 2x mesačne perie posteľnú bielizeň vrátane posteľnej plachty. Je predsa nepríjemné si po celom dni ľahnúť do perín plných rôznych pachov a prachu. Lenže okrem tohto bežného znečistenia je práve posteľ najväčší zachytávač mikroorganizmov a plesní práve z našich výlučkov a kože

Z každej strany sa na nás hrnú titulky a články, aké je potrebné vetrať miestnosti kde spíme práve kvôli týmto organizmom ktorý si snami v pokoji slastne nažívajú. Vetranie Vám síce presuší tkaniny z vonku, ale čo sa deje v hĺbke ovplyvní len zásah akým je hĺbkové čistenie. 

Bežné paplóny a prikrývky podobne ako posteľnú bielizeň vieme pomerne jednoducho udržiavať praním v automatickej práčke prípadne v čistiarni. Pri rôznych iných ako ovčia vlna a perie je hĺbkové čistenie tiež pomerne jednoduché. Šupneme pod pazuchu a šup s nimi do špecializovanej čistiarne na organický textil.

Čo ale s matracom? Ten sa Vám pod pazuchu nezmestí, je pomerne veľký a ťažký na to aby ste sním vôbec manipulovali na mieste, nie to ešte pokúšať sa o presun do čistiarne... 

A čo s čalúnenými modernými posteľami a váľandami ktoré pokrývajú veľké plochy poťahovej látky vrátane jej výplní. Ako dizajn je to naozaj pekné a šik. Ale presne tieto čalúnené plochy a čalúnené súčastí postelí sú vstupnou bránou a živnou pôdou pre všetky mikroorganizmy, čím sú zároveň primárnym zdrojom vzniku alergií a stým spojenými zdravotnými komplikáciami. Predovšetkým ide o alergiu na roztoče, peľ, prach a tiež náchylnosť na plesne a kožné infekcie. 

A vtedy je najvhodnejšie si vybrať HĹBKOVÉ TEPOVANIE MATRACOV POSTELÍ A ČALÚNENÝCH SÚČASTÍ pomocou extrakcie vody a prípravku alebo pary s následným odsávaním ktoré ponúkame v rámci Bratislavy a okolí.

Tepovanie matracov v Bratislave

Spôsoby znečistenia matraca

V praxi sa stretávame s rôznymi zákazníkmi a domácnosťami ale dôvod je ten istý. Ide prakticky vždy o znečistenie krvou, zvratkami, močom (postieľky a detské matrace), rohoviny kože, chlpmi, vlasmi, potom, hlienov a kožného mazu. U niektorých ide aj o nasiaknutie látky tekutým jedlom či nápojmi. Každú z týchto nečistôt je možné hĺbkovým tepovaním odstrániť bez problémov. 

Ako často tepovať matrac ?

Toto je najčastejšia otázka každého zákazníka. Pri tejto otázke je ale dôležitý fakt, či bol vôbec niekedy ten matrac čistený a akým spôsobom. Na základe toho vieme určiť, čím si matrac prešiel, čo bude pri čistení najvhodnejšie a aký postup pri tepovaní zvolíme. 

Najhorší možný scenár je, ak sa zákazníci pokúšajú o svojvoľne čistenie bežnými dostupnými čistiacimi prípravkami. Vtedy je možné, že proces tepovania budeme musieť absolvovať aj niekoľko krát a to z dôvodu tvorenia sa extrémnej peny z domácich prípravkov alebo ostrým pachom vďaka neúčinnej chémií z drogérie. 

Bežne znečistený matrac by sme z hygienického hľadiska odporúčali 2x ročne kompletne hĺbkovo vyčistiť a vytepovať. Pri nadmerne znečistenom matraci je pravidelnosť tepovania individuálna. 

U astmatikov a alergikov by sme odporúčali minimálne 3x ročne. 

Tepovanie matracov

Ako prebieha tepovanie matracov ?

Matrace sú zložené z rôznych materiálov ako pamäťová pena, anatomická pamäťová hmota, prírodná pena, klasické penové výplne či molitan. Najčastejšie poťahové textílie sú latex, zamat, mikrovlákno, froté vlákno, bambusové vlákno a iné. Všetky sú vhodný adepti na tepovanie.

Ak ide o niekoľkoročné hĺbkové znečistenie je treba si uvedomiť, že jednorazovým čistením matraca to u nás nekončí a je treba proces opakovať. 

Pre hĺbkové odstránenie plesní a mikroorganizmov je pri extrémnom znečistení ako prvý zvolený parný čistič. Tým sa zaručene dostaneme do jadra matraca a vysokou teplotou prostredníctvom pary zničíme zárodky akýchkoľvek organizmov už pri prvom kontakte s nimi. 

Ďalší krok je hĺbkové tepovanie extrakcie strojom. Ak Vás zaujíma ako také hĺbkové tepovanie prebieha, čítajte ďalej.

Viac o parnom čistení sa dozviete v našom blogu.

O čo v skutočnosti ide pri hĺbkovom tepovaní ...

Ide o extrakciu tepovacím strojom súbežne prebiehajúcej s dýzou určenou výlučne na poťahové látky, ktorá riadi výtokovú rýchlosť tekutín, respektíve čistiacich dezinfekčných prípravkov spolu-účastných na extrakcií teda v našom prípade rozpustnosti nečistôt i mikroorganizmov a ich následnom odsatí do zbernej nádoby stroja určenej na pozberové nečistoty z textílie poťahov. Zároveň prostredníctvom jemného prípravku a vody sa neutralizujú aj pachy textílií. Pri procese hĺbkového tepovania sa používa teplá voda, nie však horúca ani ľadová za predpokladu predchádzania poškodeniu vlákien. 

Nieje možné trvalo odstrániť zažratý vosk, niektoré žuvačky, zodratý poťahový materiál a nezvratné poškodenia po amatérskom domácom čistení 

Doba schnutia

Trvanie procesu schnutia je individuálne a záleží od materiálu a hrúbky matraca. Najviac sa na uschnutí však podieľa zákazník a to pravidelným vetraním. 

Pri pravidelnej „výmene vzduchu“ v miestnosti, minimalizujeme dobu uschnutia niekedy aj na 5-6 hodín. 

Sú však aj individuálne štruktúry textílie ktoré môžu na úplne uschnutie  potrebovať aj 24 hodín. Ale čo nespraví človek pre kvalitný spánok bez „ kolónie organizmov “  

Tieto a ďalšie iné služby vykonávame cez víkendy a v nočných hodinách a to BEZ PRÍPLATKOV

Tepovanie matracov, manželských postelí či váľand ponúkame v celej Bratislave a jej okoliu sa tiež radi prispôsobíme